Home / ביטוח / משכירים דירה? כל מה שחשוב לדעת על ביטוח הדירה

משכירים דירה? כל מה שחשוב לדעת על ביטוח הדירה

שוק השכרת הדירות נמצא בעליה מתמדת, לעתים נראה כאילו החתימה על חוזה השכירות הינה הליך סטנדרטי ופשוט, אך לא כך הדבר. בחתימת חוזה השכירות מתחייב שוכר הדירה לשמור על הנכס על כל המשתמע מכך. במציאות הדברים אינם כה פשוטים, ישנם מקרים רבים בהם נגרם לדירה נזק, בין אם באשמת השוכר ובין אם לא. בנקודה זו מתחיל מאבק בין בעל הנכס לבין השוכר על האחריות לנזק ועל התשלום עבור התיקון. מה עושים בכדי להימנע ממצבים אלו? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

מהו ביטוח דירה שכורה?

זהו ביטוח הדומה לביטוח דירה סטנדרטי ומורכב מביטוח מבנה המכסה נזקים אשר יפגעו בשלמות חלקי המבנה וכוללים רצפה ותקרה וכן את קירותיו. כמו כן, מכסה הביטוח נזקים העלולים לקרות לתשתיות המבנה כמו מערכות חשמל, מים וחימום ועוד. הוא גם מכסה מפני ופגיעה שעשויה להתרחש בחלקים קבועים הצמודים אל המבנה למשל: שערים וגדרות, משטחי שיש, ארונות מטבח, דלתות וחלונות ועוד. ביטוח תכולה מתייחס לחפצים הקיימים בבית כגון: דברי ערך, תכשיטים, רהיטים ובגדים העלולים להינזק. ההבדל מביטוח הדירה הרגיל הוא תוספות ביטוחיות הרלוונטיות לדירה שכורה כגון: ויתור על שיבוב ואובדן שכר דירה עליהם נפרט בהמשך.

ביטוח דירה שכורה מצדו של משכיר הדירה

אין ספק כי ביטוח מבנה צריך להיות בראש מעייניו של המשכיר אשר השקיע משאבים כלכליים רבים ברכישת הדירה. יש לו עניין לשמור עליה תקינה ושמורה.

מעבר לכך, במקרה של נזק בדירה שאינה מבוטחת, מרבית הסיכויים כי הוא לא יקבל פיצוי כספי מיידי מן השוכרים ואף ייתכן כי יחל תהליך של תביעה משפטית אשר יאריך אף יותר את ההמתנה. לכן, בכדי להמנע ממקרים בהם עלולים להיות נזקים בדירה מומלץ לבטח אותה בביטוח הנדרש, כמו כן, במידה והמשכיר מציע את הדירה מרוהטת חלקית או באופן מלא, כדאי יהיה לו לרכוש ביטוח תכולה בנוסף לביטוח המבנה או לחלוק את ביטוח התכולה עם השוכר.

ביטוח דירה שכורה מצדו של שוכר הדירה

מבנה הדירה

ישנם חוזי שכירות המטילים את האחריות לרכישת ביטוח מבנה על שוכרי הדירה, לעתים גם על רכישת ביטוח צד שלישי. יש לציין כי יתכן ואותם משכירים יטילו על השוכר את האחריות גם על נזקים אשר אינם תלויים בו ואין לו כל נגיעה להם. לכן, ישנה חשיבות רבה לתשומת לב מרבית במהלך קריאת החוזה טרם חתימתו ולהימנע מקבלת אחריות על דברים אשר אין בהם צורך.

במידה והמבנה אינו מבוטח, גם אם לא צוינה באופן מפורש חובתו של השוכר לרכוש ביטוח שכזה, יש לשקול בכובד ראש לרכוש ביטוח דירה שכורה בכדי להימנע ממצבים בהם הוא עלול לשאת בהוצאות כלכליות כבדות בכל מקרה של נזק אשר יגרם לדירה באשמתו או לא באשמתו.

מהו שיבוב?

מצב בו חברת הביטוח תובעת את האחראי לנזק שבגינו היא נתבעה. במקרה שלנו, חברת הביטוח תתבע את השוכרים בגין הנזק. כיוון שאינם מופיעים בביטוח ומעצם כך אינם מבוטחים על נזקים בדירה. לכן, במידה ובעל הבית ביטח את דירתו בביטוח מבנה חשוב מאוד לוודא כי הוסיף את שמם של השוכרים לפוליסה וכי היא כוללת סעיף ויתור על שיבוב כלפי השוכרים.

תכולת הדירה

ביטוח תכולה מעניק כיסוי עבור החפצים האישיים הקיימים בבית במקרים של: שריפה, פריצה, הצפה וכדומה. במידה והדירה המושכרת מרוהטת באופן חלקי או מלא, מומלץ לשוכר לוודא האם ישנו ביטוח תכולה, כדאי לנסות להציע למשכיר לרכוש את הביטוח יחדיו או להגיע להסכמה לגבי האחריות לביטוח במקרה של נזק.

ביטוח צד שלישי

מעניק כיסוי במידה ונגרם נזק, פציעה, חבלה וכדומה לאדם שלישי הנמצא  בדירה והוא אינו המשכיר של הדירה. אם השוכר נוהג דרך קבע לארח אנשים רבים בביתו ובתדירות גבוהה כדאי לו לשקול רכישת ביטוח זה. אם חלילה יגרם נזק כלשהו לצד שלישי והוא יחליט לתבוע את השוכר בגין הנזקים אשר נגרמו לו, חברת הביטוח היא זו שתשא בעלויות הפיצויים.

סעיף אובדן שכר דירה

סעיף ביטוחי חשוב עבור המשכיר הוא ביטוח אובדן שכר דירה המגבה אותו במקרה בו שילם את סכום השכירות במלואו מראש ועקב הנזק בדירה לא יוכל לגור בה עוד.

לסיכום, בסופו של דבר מכיוון שביטוח דירה שכורה היא עניין משותף הן של השוכר והן של המשכיר, מומלץ להגיע להבנה ולרכוש במשותף ביטוח, תוך חלוקה ברורה בחוזה השכירות של תחומי האחריות החלים על שני הצדדים וכמובן לדאוג מראש להבהיר את נושא האחריות בגין תשלום ההשתתפות העצמית.

 

About nimrod

Check Also

ביטוח חיים – חובה לכל אדם

כל אדם צריך לעשות בחייו שורה של ביטוחים, אלה אמורים שאם חס וחלילה יקרה משהו, …