Home / ביטוח / כיצד מקבלים גמלת סיעוד מביטוח לאומי?

כיצד מקבלים גמלת סיעוד מביטוח לאומי?

גמלת סיעוד מגיעה לגברים ונשים תושבי ישראל שהגיעו לגיל פרישה, וזקוקים לסיוע סיעודי כי מתקשים בביצוע פעולות יומיומיות או שאינם יכולים להישאר לבד בביתם. גמלת הסיעוד ניתנת בכמה אופנים:

 1. טיפול בזקן בביתו
 2. ביקור הזקן במרכז יום
 3. אספקת מוצרי ספיגה
 4. אספקת משדר מצוקה
 5. שירותי כביסה
 6. גמלת סיעוד בכסף

ראשית, יש לציין שגמלת הסיעוד הניתנת מהביטוח הלאומי היא מוגבלת, ואינה מספיקה לכל ההוצאות הנדרשות עבור מי שנמצא במצב סיעודי. למשל, העזרה הסיעודית שניתנת מביטוח לאומי היא עד 18 שעות בשבוע. הגמלה הכספית ניתנת למי שמעסיק עובד או עובדת עבור עזרה סיעודית בביתו במדרגות שונות, בין 1,000-2,000 ש"ח. במקרים קיצוניים היא מגיעה לגובה של 3,500-4,000 כאשר ההבדל הוא האם מדובר בעובד סיעודי זר או ישראלי. לכן, שווה לשקול ביטוח סיעודי פרטי או דרך קופת החולים כהכנה מבעוד מועד לשעת הצורך, עבור מי שמעוניין לשמר רמת חיים מסוימת.

קריטריונים לקבלת גמלת סיעוד

 1. תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה
 2. בדיקת הכנסות
 3. קבלת קצבה נוספת
 4. שהות במוסד סיעודי
 5. זקוק במידה רבה לעזרת הזולת

הגמלה הנ"ל אינה ניתנת למי שהוא סיעודי אך מתחת לגיל הפרישה.

איך מתבצע התהליך

מי שהגיע לגיל פרישה ומעוניין בגמלת סיעוד מהמוסד  לביטוח הלאומי, עליו למלא "טופס תביעה לגמלת סיעוד" על כל סעיפיו הרלוונטיים, לצרף מסמכים רפואיים שמעידים על מצבו הסיעודי של התובע, ייפוי כוח – במידה ומגיש התביעה הוא אפוטרופוס ולא התובע עצמו, ותעודת עיוור, אם רלוונטי. את התביעה ניתן לשלוח דרך אתר האינטרנט, דרך טופס מקוון או בדואר.

הבקשה הנשלחת תיבדק על ידי הביטוח הלאומי, ורק מי אשר יעמוד בקריטריונים יעבור לשלב בדיקת תפקוד, בו פקיד מהביטוח הלאומי יבקר בביתו ויעריך עד כמה התובע סיעודי, נזקק בעזרת אחרים לביצוע פעולות יומיומיות או שאינו יכול להישאר לבד בבית מטעמי בטחון. מי שמלאו לו 90 שנה, יכול לבחור להיבדק על ידי רופא גריאטרי או פסיכו-גריאטרי במקום לקיים את ביקור הבית. כבר עכשיו יש לציין, שישנם גופים מקצועיים שעוזרים בתהליך הבירוקרטי המסואב. למשל, חברת "לבנת פורן – זכויות רפואיות". שעובדות עם אנשי מקצוע ומלוות את התובע מתחילת התהליך ועד סופו.

שלב ביקור הבית – בדיקת התפקוד

במהלך בדיקת התפקוד, הפקיד נדרש להתרשם לגביי מידת תפקודו – או אי תפקודו – של התובע באמצעות שאלות, ואם אלו לא מספיקות בשביל לגבש רושם, יתבקש התובע לבצע חלק מפעולות היומיום בפני הפקיד: לחמם אוכל ולהגישו, להתקלח, ללכת לשירותים, להתלבש ועוד.

רוב התובעים חוששים משלב זה בעקבות הסיפורים ששמעו ממי שכבר עבר אותו. משום שגם אם פקיד הביטוח הלאומי מתייחס בכבוד ובהבנה לתובע, אף אחד לא רוצה להתפשט בפני אדם זר ולבצע בפניו פעולות שכל אחד עושה בפרטיותו בלבד.

תובעים רבים נאלצים לספוג השפלה ולהיכשל במשימות יומיומיות רק כדי להצליח במבחן, שיקבע האם יקבלו את העזרה הסיעודית שהם זקוקים לה כל כך, עזרה שאינה מכסה עבור כל צרכיהם שכן מי שנמצא במצב סיעודי לרוב מוציא סכומי כסף לא מעטים על בדיקות, טיפולים, שיפוץ בכדי להתאים את מרחב המחיה כמו מקלחת מרווחת, ומנשא במדרגות בתוך הבית ועוד.

מי שמלאו לו 90, או שהוא עיוור שמתגורר לבדו, או סובל מאי ספיקת כליות ומטופל בדיאליזה, או ששלח מסמך רפואי מפורט שממנו ניתן להסיק לגביי רמת תפקודו של התובע, יכול לקבל פטור מבדיקת התפקוד.

גמלת סיעוד וקצבאות אחרות מהביטוח הלאומי

במקרים מסוימים, מי שמקבל קצבה כלשהי מהביטוח הלאומי, ונמצא זכאי לגמלת סיעוד יצטרך לבחור איזה סיוע נחוץ לו יותר. האם אחת מהקצבאות אותה מקבל או גמלת הסיעוד היות ועל פי החוק הביטוח הלאומי במקרים מסוימים, לא מעניק גמלת סיעוד בנוסף לקצבה אחרת.

סיכום

גמלת הסיעוד מהמוסד לביטוח הלאומי ניתנת על פי קריטריונים קבועים. על מנת לקבל את הגמלה יש תחילה להגיש את כל המסמכים הרלוונטיים ולעמוד בקריטריונים. תהליך קבלת הגמלה הנו ארוך ומלא בדקויות קטנות שלא פשוט ללמוד ולהבין ללא היכרות עם המערכת.

עבור זקנים הנזקקים לסיוע, גיבוש המסמכים הרלוונטיים מהווה מאמץ ופעמים רבות תובעים נופלים בין הכיסאות בגלל הסיבות האלה בדיוק. ניתן לקבל עזרה מקצועית מעורך דין, או מגופים פרטיים למימוש זכויות, כמו חברת "לבנת פורן – זכויות רפואיות", שמלווים את התובע מתחילת התהליך ועד סופו, עוזרים בגיבוש התיק הרפואי ונמצאים גם במהלך ביקור הבית, כדי שלא יצטרכו לעבור זאת לבדם. חושבים שמעוניינים לעבוד בתחום ולעזור לאזרחים בתביעות מול מוסדות המדינה? לפרטים נוספים לחצו כאן.

About nimrod

Check Also

ביטוח חיים – חובה לכל אדם

כל אדם צריך לעשות בחייו שורה של ביטוחים, אלה אמורים שאם חס וחלילה יקרה משהו, …